Awards


It means a lot to us that the industry loves our content as much as you do.

And we’re pretty proud of our track record as the most awarded producer in the UK in the past year with more than 100 awards and 200 nominations to our name. From BAFTA and the Royal Television Society, to the Webbys and Kidscreen Awards, our accolades are recognised by both UK and international judging panels and span our full range of output.

Take a look at our virtual trophy cabinet below:

BAFTA Scotland


Elaine C Smith, Two Doors Down

Actress Television

Imagine…Rupert Everett

Specialist Factual


Prix Italia


Three Girls

TV Drama


Movie, Video & Screen Awards


EastEnders

Best TV Soap

Casualty

Best Long Running Drama


Prix Italia


Three Girls

TV Drama


Wildscreen Panda Awards


Blue Planet II

ORF Animal Behaviour

Blue Planet II

Panasonic Cinematography (large budget)

Blue Planet II

National Geographic Series Award


TV Choice Awards


DIY SOS: The Big Build

Best Lifestyle Show

Our Girl, Michelle Keegan

Best Actress

Blue Planet II

Best Factual Show

Strictly Come Dancing

Best Talent Show

EastEnders, Danny Dyer

Best Soap Actor


Creative Arts Emmy Awards


Life Below Zero

Outstanding Cinematography for a Reality Program

Blue Planet II, Sir David Attenborough

Outstanding Narrator


Edinburgh TV Festival


Three Girls

Best UK Drama

Blue Planet II

Best Documentary Programme


South Bank Sky Arts Awards


Inside No. 9

Comedy


British Soap Awards


EastEnders, Lorraine Stanley

Best Newcomer

Doctors, Ian Midlane

Best Comedy Performance

Doctors, Bollywood Proposal

Scene of the Year

EastEnders, Rudolph Walker

Scene of the Year

EastEnders, Rudolph Walker

Outstanding Achievement Award


Televisual Bulldog Awards


Three Girls

Drama One Off or Serial

Strictly Come Dancing

Entertainment

Glastonbury 2017

Live Event

Blue Planet II

Specialist Factual

Blue Planet II

Music

Three Girls

Editing

Blue Planet II

Cinematography

BAFTA Television Awards


Daisy May Cooper, This Country

Female Performance in a Comedy Programme

Molly Windsor, Three Girls

Leading Actress

World War I Remembered: Passchendaele

Live Event

Three Girls

Mini-Series

This Country

Scripted Comedy

Murdered For Being Different

Single Drama

Casualty

Soap & Continuing Drama

Basquiat - Rage to Riches

Specialist Factual

Blue Planet II

Virgin TV's Must-See Moment


BAFTA Television Craft Awards


Philippa Lowthorpe, Three Girls

Director: Fiction

Úna Ní Dhonghaíle, Three Girls

Editing: Fiction

Nicole Taylor, Three Girls

Writer: Drama

The Camera Team, Blue Planet II - 'One Ocean'

Photography: Factual

Graham Wild, Tim Owens Kate Hopkins for Blue Planet II - 'Coral Reefs'

Sound: Factual

Julia Knowles, World War One Remembered: Passchendaele

Director: Multi-Camera

Nigel Catmur, David Cole, Kate Dawkins and Kevin Duff, World War One Remembered: Passchendaele

Entertainment Craft Team

Steve Pemberton and Reece Shearsmith, Inside No.9

Writer: Comedy

Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Breakthrough Talent


RTS Scotland Awards


Queers – The Man On The Platform

Drama

Terry Pratchett: Back In Black

Documentary and Specialist Factual: Arts

Glen Milner

Professional Excellence: Camera

Trust Me, I'm A Doctor: Mental Health Special

Documentary and Specialist Factual: Science and Natural History

RTS Programme Awards


Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Comedy Performance

World War One Remembered: Passchendaele – For The Fallen

Live Event

Three Girls

Mini-Series

Planet Earth II

Science & Natural History

This Country

Scripted Comedy

Murdered for Being Different

Single Drama

Daisy May Cooper and Charlie Cooper, This Country

Writer – Comedy

Nicole Taylor, Three Girls

Writer – Drama


BBC Radio & Music Awards


Welcome to Wherever You Are

Best Technical Production

Who Do I Think I Am?

Best Comedy Production

One Love Manchester

Best Outside Broadcast

One Love Manchester

Best Collaboration

One Love Manchester

Moment of the Year

RTS West of England Awards


Three Girls

Drama

Matt Gray, Three Girls

Cinematography

Úna Ní Dhonghaíle, Three Girls

Editing

Philippa Lowthorpe, Three Girls

Director

Steve Brown, Countryfile

New On Screen Talent

Hugo Pettitt, Drugsland

'Flying Futures' Talent Award

Without Limits: Vietnam

Factual

Nadiya's British Food Adventure

Factual Entertainment

The Zoo

Children's

Sacha Mirzoeff, Drugsland

Craft Director

Blue Planet II Camera Team, Blue Planet II

Cinematography

Graham Wild, Kate Hopkins, Tim Owens, Blue Planet II

Sound

Natalie Holt, Three Girls

Composer

Colette Hodges, Angela Maddick, Rupert Troskie, Darren Flaxstone, Drugsland

Editing

Adam Inglis, Blue Planet II

Grading


TRIC Awards


Blue Planet II

Factual Programme


Broadcasting Press Guild Awards


Three Girls

Best Single Drama

Blue Planet II

Best Documentary Series

European Science TV and New Media Festival and Awards


Secrets of your Food

Best TV Science Documentary

Horizon: My Amazing Twin

Best Presentation of Medical Research


Screen Nation Awards


Doctor Who

Diversity in Drama TV production


Broadcast Awards


Three Girls

Drama Series or Serial

Planet Earth II

Documentary Series


Writers' Guild Awards


Holby City, Series 19, Episode 2 'Rocket Man' written by Peter Mattessi

Best Long Running TV Series

Sarah Kendall: Australian Trilogy 'A Day in October' by Sarah Kendall

Best Radio Comedy

Inside No. 9 'The Bill' written by Reece Shearsmith and Steve Pemberton

Best TV Situation Comedy


National Television Awards


Strictly Come Dancing

Talent Show

Danny Walters, EastEnders

Newcomer

Blue Planet II

Impact Award


BBC Audio Drama Awards


Sarah Kendall: Australian Trilogy by Sarah Kendall

Best scripted comedy (longform)

It's Jocelyn by Jocelyn Jee Esien, Liam Beirn, Laura Major, Tom Coles, Ed Amsden and Sarah Campbell

Best scripted comedy (sketch show)


RTS Programme Awards


Luther

Actor (Male)

Imagine – Vivian Maier: Who Took Nanny’s Pictures?

Arts

Mrs Brown’s Boys

Comedy Performance

Africa

Science & Natural History

The Challenger

Single Drama

The Wrong Mans (Series 1)

Writer – Comedy


British Academy Television Craft Awards


An Adventure In Space And Time

Make Up & Hair Design

David Bowie – Five Years

Sound: Factual

Strictly Come Dancing

Special Jury Prize

Doctor Who

Visual / Special & Graphic Effects

In the Flesh

Writer – Drama


Broadcast Awards


Mr Stink

Best Children’s Programme

Glastonbury 2013

Best Music Programme


Festival Rose D’or


Bridget Christie Minds the Gap

Radio Comedy


BIFF Movie Video Screen Awards


EastEnders

Best Actor

Holby City

Best Long Running Drama

Doctors

Westmore Ezekiel Award


RTS Craft and Design Awards


In the Flesh – S2

Make Up Design: Drama

D-Day 70: The Heroes Return (Bayeux Cemetary)

Sound: Entertainment & Non-Drama Productions


BAFTA Cymru Awards


The Indian Doctor

Costume Design

The Call Centre

Factual Series

Doctor Who

Special Visual Effects and Graphics


Broadcast Digital Awards


The Call Centre

Best Popular Factual Programme

In the Flesh

Best Scripted Programme

Stargazing Live

Best Content Partnership


Focal International Awards


David Bowie: Five Years

Best Use of Music Performance Footage


Freesat Awards


Doctor Who: Day of the Doctor

Best of British TV Programme or Series

The Wrong Mans

TV Sitcom


British Academy Television Awards


Doctor Who – Day of the Doctor

Audience Award

In the Flesh

Mini Series


National Television Awards


Mrs Brown’s Boys

Comedy

Doctor Who

Drama

Doctor Who

Drama Performance

EastEnders

Newcomer

Strictly Come Dancing

Talent Show


TV Choice Awards


EastEnders

Best Soap

EastEnders

Best Soap Actor

EastEnders

Best Soap Actress


BANFF World Media Awards


Inside No. 9

Best in Entertainment

Inside No. 9

Sketch and Comedy

Doctor Who

Best in Scripted

Doctor Who

Science Fiction, Action, and Fantasy


TRIC Awards


Doctor Who

Drama Programme

Strictly Come Dancing

Reality Programmes

Strictly Come Dancing

Reality Programmes